


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 15.75 mm |
| Width | 10.541 mm |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 4.572 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Output Current | 5.5 A |
| Output Voltage | 40 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 days ago) |
| Max Output Current | 5.5 A |
| Number of Channels | 1 |
| Synchronous Rectifier | No |
| Switching Frequency | 115 kHz |
| Max Input Voltage | 60 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 1.244 V |
| Max Output Voltage | 65 V |
| Max Output Power | 100 W |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 days ago) |
| Topology | Buck, Boost, Cuk, Flyback, Forward Converter |
| Packaging | Tube |
| Quiescent Current | 6 mA |
| Function | Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down |
Stock: 28
Distributors
pcbx
Unit Price$11.32744
Ext.Price$11.32744
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $11.32744 | $11.32744 |
| 10 | $8.99953 | $89.99530 |
| 25 | $8.52123 | $213.03075 |
| 50 | $8.06830 | $403.41500 |
| 100 | $7.78004 | $778.00400 |
| 300 | $7.53223 | $2259.66900 |
| 500 | $7.29223 | $3646.11500 |
